Forrás: ThinkstockEz a méltatlanul elfeledett zöldség nemcsak a rák megelőzésében segíthet, hanem a magas vérnyomásra, illetve az állóképességre is kedvezően hat.

Talán nem is gondolnánk, hogy a legtöbbször ecetes lében, savanyúságként fogyasztott céklában mennyi értékes tápanyag rejlik. Ez az édeskés, kissé földízű zöldség nem hiába vált a sportolók népszerű eledelévé, hiszen rákmegelőző hatása mellett vérnyomáscsökkentő és állóképesség-fejlesztő tulajdonságokkal is rendelkezik. Mindez a cékla szokásosnál magasabb nitráttartalmának köszönhető, hiszen már mindössze egy grammnyi adagban is nagyjából 20-szor több található ezen anyagból, mint bármely más zöldségben.

Bár a rossz hírnévnek örvendő nitrátokról eddig csak mint adalékanyagokról hallhattunk, egy korábbi kutatás során fény derült a vérnyomáscsökkentő hatásukra is. A szervezetbe kerülő nitrátokat ugyanis testünk nitrogén-oxiddá alakítja, mely érlazító és -tágító hatással rendelkezik. Az Egészségügyi Világszervezet által végzett kísérlet korábban már rámutatott a céklából kinyert nitrátok szervezetre gyakorolt előnyös tulajdonságaira, brit kutatók pedig 2010-ben vizsgálták a zöldség hatásait, az eredmény pedig mindenkit meglepett. Egy pohár céklalé ugyanis drámai módon csökkentette a vérnyomást, ráadásul minél magasabb volt az illető vérnyomása, annál látványosabb volt az eredmény. A brit Exeter Egyetemen is végeztek kutatásokat a nitrátok szervezetre gyakorolt hatásairól. Megállapították, hogy a cékla nemcsak vérnyomáscsökkentő, hanem állóképesség-javító tulajdonságokkal is rendelkezik. A 2012-es londoni paralimpián induló David Weir például nagyon is tisztában volt ezekkel az információkkal, nem hiába fogyasztott rendszeresen céklalevet.

Tudtad?

Ez a rubinpiros zöldség akár a demenciát – köznapi nevén az elbutulást – is gyógyíthatja. A benne található nitrogén-monoxid ugyanis javítja a vér áramlását, ezáltal pedig segíti az agy működését. Magas folsavtartalma révén akár az Alzheimer-kór ellen is hatásos lehet. A cékla élénk színét egy bizonyos betacyanin nevű vegyületnek köszönheti, melyet rendkívül erős antioxidánsként tartanak számon. Egy amerikai kutatás például megállapította, hogy a prosztata- és mellrákkal küzdő betegeknek adagolt betacyanin 12,5%-kal lassította a tumorsejtek növekedését. Mindezen felül táplálkozás-szakértők is előszeretettel ajánlják a fogyasztását. Száz gramm cékla ugyanis fedezi a napi ajánlott rostfogyasztás 10%-át, a benne található betain pedig normalizálja a gyomorsav-szekréciót és támogatja a máj működését.

Forrás: Thinkstock

Nem csoda, ha ezek után te is kedvet kaptál a céklához, azonban ne lepődj meg, ha a fogyasztását követően furcsa jelenséget tapasztalsz a mosdóban. Szakértők szerint a lakosság 10-14%-ánál ugyanis jelentkezhet rózsaszínűvé vált vizelet illetve széklet, ami teljesen normális jelenségnek számít. Hogy mi állhat ennek a hátterében, maguk a kutatók sem értik, aggodalomra azonban semmi ok, a cékla fogyasztása nagyon egészséges.

Hagymás céklacsoda – Próbáld ki!

A következő, pillanatok alatt elkészíthető saláta szintén nagyon egészséges. Magában is megállja a helyét, de húsok mellé is kiváló köret. Így készítsd el: alaposan moss meg 3-4 darab céklát, és héjastul főzd tűpróbáig. Várd meg, amíg egy kicsit kíhűlnek, majd hámozd meg és vágd apró kockákra vagy csíkokra őket. Löttyints a céklára olívaolajat, sózd, borsozd, és adj hozzá egy kevés köménymagot. Kockázz apróra 2 db vöröshagymát, dinszteld meg egy kevés olajon, és keverd a céklához. Hidegen és melegen is isteni ez a saláta!

Forrás: Life.hu